Galeria zdjęć:

19 Festiwal Gwiazd w Miedzyzdrojach.  2014-07-08

19 edycja Festiwalu Gwiazd już za nami, dziś pozostały piękne wspomnienia niezapomnianych chwil w oprawie znanych osobistości ze świata kultury, niejednokrotnie znanych tylko ze „szklanego ekranu”. To tu w Międzyzdrojach można było spotkać ich na żywo. Artysta i jego publiczność, to znak rozpoznawczy naszego Festiwalu Gwiazd. Bogaty program artystyczny i jego różnorodność programowa zgromadził liczną publiczność, o czym można było się przekonać na każdym spektaklu teatralnym, koncercie muzycznym i sesjach autografowych.
Gościliśmy ponad 200 osób ze świata artystycznego: aktorów, muzyków, artystów sztuk pięknych, w tym 52 muzyków z Filharmonii Szczecińskiej, 50 osób z Chóru Akademii Morskiej ze Szczecina i 20 muzyków z Orkiestry Marynarki Wojennej ze Świnoujścia. Była duża rotacja, jedni przyjeżdżali, drudzy wyjeżdżali z Międzyzdrojów. Doszli jeszcze technicy z Teatrów, zespołów muzycznych i media. Ogółem w tym czasie ludzi związanych z festiwalem zakwaterowaliśmy w różnych hotelach i ośrodkach wczasowych około 200 osób.
Graliśmy na 4 scenach oraz 5 zbudowanej na potrzeby Gali odciśnięcia dłoni, w tym:
W Sali Teatralnej MDK zaprezentowaliśmy sztuki:
03 lipca – „To tylko sztuka” Teatru Kwadrat z Warszawy w wyśmienitej obsadzie: Paweł Wawrzecki, Ewa Kasprzyk, Ewa Wencel, Grzegorz Wons, Andrzej Andrzejewski, Marcin Kwaśny, Andrzej Szopa i Lucyna Malec
04 lipca – „Kochanie na kredyt” ,Teatr MY, obsada: Tamara Orciuch, Bartek Kasprzykowski, Agnieszka Sienkiewicz, Filip Bobek, Piotr Zelt. Na godz. 19.00 zostały sprzedane wszystkie bilety. Sztuka cieszyła się bardzo dużą popularnością, szkoda, że to był ostatni występ w tej obsadzie.
05 lipca- „Porwanie Sabinek” , Teatr Kamienica, to sztuka rodzinna, gdzie obok siebie wystąpiło rodzeństwo Dorota i Emilian Kamińscy oraz Ewa Lorska, Michalina Sosna, Olga Sarzyńska, Wojciech Duryasz, Piotr Skarga, Mikołaj Krawczyk i Michał Rolnicki.
06 lipca- „Roma i Julian”, zabawna komedia w reżyserii Krzysztofa Jaroszyńskiego, w obsadzie: Hanna Śleszyńska, Paweł Wawrzecki, Agata Wątróbka i Bartłomiej Firlet.
W Hotelu Amber Baltic:
02 i 03 lipca – „Szczęśliwe dni” z Teatru STU z Krakowa, w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, na scenie wystąpili: Beata Rybotycka i Konrad Mastyko.
04 lipca – „Sceny z życia małżeńskiego” z Teatru Kamienica, w reżyserii Barbary Sass, obsada; Justyna Sieńczyłło i Piotr Grabowski.
05 lipca- „Szlafrok(&Roll) – program autorski Andrzeja Poniedzielskiego.
06 lipca – „Więzi rodzinne” , reżyseria Jakup Kamiński, obsada: Małgorzata Pieńkowska, Małgorzata Niemirska, Joanna Jeżowska/Kinga Tabor, Marta Wardyńska.
Wszystkie sztuki teatralne zgromadziły tłumy widzów, mimo pięknej słonecznej pogody, kultura się obroniła sama, to byli świadomi widzowie, oczekujący kontaktu ze sztuką z całej Polski i również z zagranicy. Sale teatralne wypełnione były po brzegi, niejednokrotnie musieliśmy dostawiać krzesła. Świadczy to o tym, że zaproponowaliśmy ciekawy program artystyczny i znakomitą obsadę sztuk. Publiczność była zachwycona naszymi propozycjami programowymi, o czym na bieżąco byliśmy informowani.
Scena muzyczna - Amfiteatr
03 lipca odbył się koncert inauguracyjny pt. „Kilar i film”. To autorski projekt widowiska muzycznego, w reżyserii Olafa Lubaszenko i Krzesimira Dębskiego, przy współpracy z Piotrem Szulcem czuwającym nad produkcją tego pięknego wydarzenia.
Koncert podzielony został na 2 części: muzyka Wojciecha Kilara, gdzie mogliśmy usłyszeć piękną wokalizę ”Dziewiąte Wrota” z filmu Romana Polańskiego, czy poloneza z „Pana Tadeusza”, który teraz towarzyszy młodzieży na studniówkach. Na scenie pojawiło się 115 wykonawców, na żywo zagrała Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej i Chór Akademii Morskiej ze Szczecina oraz 11 solistów; Ania Dereszowska, Hanna Śleszyńska, Beata Rybotycka, Anna Jurksztowicz, Justyna Sieńczyło, Jacek Wójcicki, Piotr Machalica, Emilian Kamiński, Andrzej Poniedzielski, Piotr Zborowski i Marzena Michałowska.. Mogliśmy usłyszeć utwory w wykonaniu np. „Gdybym był bogaty” Wiktora Zborowskiego, „Dumka na dwa serca” Anny Jurksztowicz, „Pola Negri” Justyny Sieńczyłło, „Ciomnoja Nocz” Emiliana Kamińskiego, „Ovwer The Rainbow” i „Parasolki z Cherbourega” Hanny Śleszyńskiej , „Emanuele” Ani Dereszowskiej i Andrzeja Poniedzielskiego, „Miłość ci wszystko wybaczy” Beaty Rybotyckiej, „As time Goes By” z filmu Casablanca , Piotra Machalicę oraz wiązankę muzyczną Jacka Wójcickiego. Koncert poprowadził niesamowity artysta i kompozytor Krzesimir Dębski. Piękny koncert, wzruszające chwile, czas refleksji i wspomnień pozostanie w pamięci uczestników koncertu.
04 lipca – to czas na młode wschodzące gwiazdy. O północy wystąpił zespół „Namy” ze Szczecina oraz Alicja Janosz z zespołem. Pomiędzy energetycznymi, tanecznymi piosenkami nie zabrakło momentu refleksji i dużej dawki emocji. Nawet późna godzina koncertu zgromadziła liczne grono miłośników wokalistki i jej zespołu.
05 lipca – Koncert Maryli Rodowicz, legendy polskiej sceny muzycznej. W Amfiteatrze zabrakło miejsc siedzących, fani artystki i wszyscy uczestnicy byli zachwyceni koncertem. Piękna sceneria, profesjonalny zespół i Maryla Rodowicz to było naprawdę wydarzenie na bardzo wysokim poziomie. Artystka po raz pierwszy wystąpiła w Międzyzdrojach i jej był jednym z głównych wydarzeń festiwalowych.
Wydarzenia specjalne – Sala Chopin w Hotelu Amber Baltic
4 lipca – „MONDAY DAY” spotkanie urodzinowe Andrzeja Poniedzielskiego połączone z promocją książki – kalendarza „Szumi czas”. Urocze spotkanie z artystą, pełne zabawnych historii i tekstów, bardzo wzruszające chwile. Andrzej Poniedzielski w dniu 4 lipca obchodził swoje 60 urodziny, było odśpiewane sto lat, tort urodzinowy, życzenia i kwiaty. Młody absolwent z Akademii Sztuki ze Szczecina Piotr Żyjewski wykonał utwór
„Wanderfull life” na saksofonie, specjalna dedykacja dla artysty od Organizatorów.
5 lipca – spotkanie z Alicją Węgorzewską, połączone z promocją płyty „I colori Dell” Amore. Ciekawe spotkanie, urocza artystka, duże zainteresowanie publiczności.
5 lipca- Foyer MDK- charytatywno-edukacyjne spotkanie z prozą i poezją oraz program edukacyjny SM- walcz o siebie, przy udziale Fundacji Urszuli Jaworskiej. Motto, „Nie będzie medalu za wytrwałość, zwycięstwo też nie jest ostateczne…Ale musisz walczyć bo stawką jest Twoje Życie! „

Wystawy
03 lipca – wernisaż wystawy – plakaty Andrzeja Pągowskiego w Hotelu Amber Baltic. Ekspozycja zawiera plakaty z ostatnich lat. Są tu m.in. ostatni film Andrzeja Wajdy „Wałęsa, człowiek z nadziei” Jerzego Skolimowskiego „Essentials Kipling” czy „Bitwa Warszawsa”. Pan Andrzej Pągowski jest też autorem plakatu Festiwalu Gwiazd w 2013 r oraz 2014 r.
04 lipca – „W kręgu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie” – wystawa grafiki i rysunku znanych młodych znanych artystów: Błażeja Ostoja-Lniski, Jacka Staszewskiego, Rafała Kochańskiego, Nguyen le Mai, Aleksandra Myjaka, który jednocześnie był kuratorem wystawy. Wystawa znajduje się w Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego i można ją zwiedzać do 31 lipca 2014 r.

Warsztaty teatralno muzyczne i program dla dzieci:
Codziennie od godz. 9.00 w Sali Pomarańczowej MDK odbywały się warsztaty teatralno – muzyczne dla dzieci prowadzone przez Teatr Kamienica Duet JaHa – Hannę Kochańską i Jacka Zawadę, czego zwieńczeniem był występ dzieciaków na scenie plenerowej 05 lipca o godz. 14.00. Świetna atmosfera, ciekawy program i najważniejsze uśmiech dzieci i zachwyt rodziców. Cieszy mnie fakt, że mogły skorzystać z oferty dzieciaki z Międzyzdrojów. Grupa liczyła około 30 osób.
Były przedstawienia teatralne dla dzieciaków na scenie plenerowej: graliśmy „Calineczkę” w wykonaniu aktorów z Kamienicy, „Jaś i Małgosia” i „Kot w butach” w reżyserii Marka Rębacza i Przemyski Ośrodek Kultury.
Czytanie bajek zgromadziło wielu najmłodszych widzów wraz ze swoimi rodzicami. Bajki czytali: Justyna Sieńczyłło i Wiktor Zborowski, Dorota Kamińska i Wojciech Duryasz, Ana Jurksztowicz i Piotr Wiszniewski oraz Dominika Łakomska i Robert Moskwa.
Wszystkie wydarzenia dla dzieciaków były bezpłatne.

Gala odciśnięcia dłoni
To najważniejszy punkt w naszym programie festiwalowym, w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego dyr. Teatru STU z Krakowa. Pomysłodawcą i Twórcą Alei Gwiazd od początku jej istnienia jest prof. Adam Myjak. Już trwały ślad pozostawiło w Alei Gwiazd – 146 osób tj. 137 odcisków dłoni i 9 rzeźb (płaskorzeźby).
Podczas 19 edycji Festiwalu Gwiazd swój trwały ślad pozostawiło 9 artystów ze świata kultury i sztuki tji: Andrzej Kopiczyński, Ewa Wencel, Paweł Wawrzecki, Teresa Lipowska, Andrzej Poniedzielski, Andrzej Pągowski, Andrzej Nejman, Agnieszka Włodarczyk oraz została odsłonięta tablica wielkiego kompozytora Wojciecha Kilara.
Reasumując, w Alei Gwiazd – 146 osób odcisnęło swoje dłonie z autografem i jest 10 rzeźb. Galę poprowadził Tomasz Schimschainer i Przemek Cypryański, przy współudziale solenizanta Andrzeja Poniedzielskiego. Po raz pierwszy oprawę muzyczna na żywo zapewniła Orkiestra Marynarki Wojennej pod dowództwem kpt. Grzegorza Rudnika ze Świnoujścia i dźwiękach Konrada Mastyło z Krakowa. Piękne widowisko oglądało tysiące osób. Takie chwile warto zapamiętać, to jest coś niepowtarzalnego, emocje z tym związane artystów i otoczenia tworzą niesamowity klimat. Z uwagi na fakt, iż jest tak duże zainteresowanie zbudowaliśmy całą infrastrukturę, mając na uwadze zabezpieczenie tych pięknych dywanów z kwiatów. Sceneria niepowtarzalna, cudowny wieczór z wyjątkowymi ludźmi.

Dodatkowe atrakcje:
Mecz w piłkę nożną Artyści kontra samorządowcy województwa zachodniopomorskiego rozegrany o godz. 18.00 w sobotę 05 lipca zgromadził kibiców i miłośników futbolu, wszystkie miejsca na trybunach były zajęte. Mecz był imponujący i na profesjonalnym poziomie. Komentatorem meczu był Pan Andrzej Zydorowicz.
Skład drużyny artystów: kapitan drużyny– Olaf Lubaszenko, Piotr Świerczewski, Antek Królikowski, Marcin Piętowski, Piotr Zelt, Piotr Wiszniowski, Jacek Kopczyński,, Marcin Kwaśny, Tomasz Schimscheiner – kontuzjowany w pierwszej połowie meczu, Robert Moskwa, Podczas festiwalu poprowadził swoją „Strefkę Bezpieczeństwa” - bezpieczeństwo dziecka na drodze, Przemek Cypryański, Andrzej Nejman, Tomasz Jachimek, Grzegorz Jędrzejewski, Konrad Marszałek.

Skład drużyny samorządowców:
Kapitan drużyny – Jarosław Rzepa wice marszałek Województwa Zachodniopomorskiego,
Krzysztof Barczyk, Marcin Szmyt, Cezary Szeliga,Dariusz Wieczorek, Michał Cebula,Paweł Waltrowski, Adam Celiński, Dariusz Cader, Jan Rączewski, Andrzej Gałczyński,Roman Kleszczyński, Marian Kowalewski, Tadeusz Konopacki, Zdzisław Piątkowski – bramkarz, Bogusław Mamiński, Stanisław Motyka, Narcyz Burda, Krzysztof Garczyński, Grzegorz Napieralski.
Samorządowcy pokonali drużynę artystów z wynikiem 3 do 2 bramek. Wyśmienitym strzelcem 3 bramek był Adam Celiński – Kierownik ZOŚ w Międzyzdrojach. To bardzo dobry wynik, po raz pierwszy drużyna samorządowców pokonała drużynę artystów.
Były też nocne projekcje filmów: „Imagine”, „By miłość nie przeszła obok” i Facet (nie) potrzebny od zaraz”. W porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim była prowadzona wśród turystów Gra miejska „Z RPO na Promenadzie”, gdzie uczestnicy akcji otrzymywali nagrody rzeczowe. To świetny pomysł na promocję naszego regionu i Międzyzdrojów.

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, uważam, że zapewniliśmy bardzo bogaty i różnorodny program artystyczny dla każdej grupy wiekowej. Festiwal Gwiazd jest postrzegany jako niezwykle ważne i strategiczne wydarzenie dla Pomorza Zachodniego. Tak bogaty program artystyczny możemy realizować dzięki kontaktom i wsparciu tak znakomitych osób jak Olaf Lubaszenko, prof. Adam Myjak, Krzysztof Jasiński, Emilian Kamiński. Na koniec Wspaniałym koleżankom i kolegom z MDK, naszym współpracownikom z Biura Prasowego, ekipom technicznym oraz wolontariuszom pragnę bardzo serdecznie podziękować za ogromne zaangażowanie, wszelką pomoc i ogromną pracę, zauważoną przez artystów, media i publiczność. Publiczności za tak liczny udział w festiwalowych przedsięwzięciach – bardzo dziękuję. Bez Państwa udziału nasze działania traciłyby sens. Wszystkim sponsorom i partnerom również pragnę złożyć podziękowania za pomoc i wsparcie.
Myślę, że wspólnie spełniliśmy oczekiwania artystów, gości i publiczności, która tak licznie uczestniczyła we wszystkich naszych wydarzeniach festiwalowych.
Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy myśleć o 20 Jubileuszowym Festiwalu Gwiazd, nie zapominając też, że będzie też 50 lecie Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w 2015 r.
Jadwiga Bober