Jesteś naszym 2733885 gościem

Galeria zdjęć:

24.Festiwal Gwiazd   2019-07-11

Zdjęcia - Łukasz Łuszczek.

24.Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach – jubileusze i wspomnienia

Teatr, kino, literatura i muzyka – cztery kulturalne filary złożyły się na program 24.Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Ponad 600 widzów zobaczyło najciekawsze spektakle teatralne minionego sezonu i wzięło udział w kameralnych recitalach. Imprezę przygotował Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach we współpracy z Olafem Lubaszenko, Dyrektorem Artystycznym Festiwalu.

Trwały ślad na Alei Gwiazd pozostawili w tym roku Krystyna Tkacz, Anna Wyszkoni, Anna Gornostaj, Sławomira Łozińska, Paweł Deląg, Mikołaj Roznerski, Zdzisław Kuźniar, Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Tyniec i Krystyna Tkacz. Na Alei pojawiła się również tablica poświęcona twórczości Stanisława Barei. Odsłonili ją córka i syn reżysera. W ten sposób organizatorzy uczcili 90. rocznicę urodzin artysty.

Nieśmiertelne przeboje zespołu Lady Pank rozgrzały festiwalową publiczność do czerwoności. Tłum śpiewał razem z Janem Borysewiczem piosenki, które znamy i kochamy od lat, m.in. „Kryzysową narzeczoną” czy „Mniej niż zero”. Ciekawie wypadli też artyści podczas koncertu otwarcia. Klimat piosenek Jerzego Petersburskiego i Władysława Szpilmana przybliżyli m.in. Katarzyna Cerekwicka, Anna Karwan, Lala Czaplicka, Kuba Badach. Uroczystą Galę Odciśnięcia Dłoni uświetnił występ Anny Wyszkoni.

Wśród niespodzianek teatralnych największym zainteresowaniem cieszył się m.in. spektakl „Dwie pary do pary” w reżyserii Olafa Lubaszenko i „Wykrywacz kłamstw” w reżyserii Roberta Talarczyka z Anną Gornostaj, Olafem Lubaszenko i Kacprem Kuszewskim w głównych rolach. Nie zabrakło specjalnych recital, które zaprezentowali Krystyna Tkacz („W drodze pod wiatr”) i Krzysztof Tyniec („Dopokąd”).

Literatura po raz kolejny okazała się mocnym puntem w programie imprezy. W ramach cyklu „Gwiazdy Bestsellerów” organizowanego przez Hotel Vienna House Amber Baltic z publicznością spotkała się dr Ewa Wojdyłło, która przekonywała, jak ważna dla rozwoju kobiet jest tzw. własna przestrzeń i zachęcała do lektury książki „Własny pokój”. Festiwalowa sobota należała do Katarzyny Grocholi. Zdradziła, dlaczego napisała kryminał i w jaki sposób wyglądała praca nad nową książką „Zranić marionetkę”.

24. edycja Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach stała się okazją, by rozszerzyć współpracę z najbardziej rozpoznawalnym scenami teatralnymi w kraju. Publiczność zobaczyła dwa spektakle Teatru Telewizji. Po raz pierwszy w ramach Festiwalu wysłuchano spektaklu Teatru Polskiego Radia. Prezentowane produkcje zostały nagrodzone na festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019”.

Bardzo dużą popularnością cieszyły się sesje autografowe. Ich gośćmi byli w tym roku m.in. Artur Barciś, Mikołaj Roznerski, Ania Wyszkoni i Krzysztof Gosztyła. Najmłodsi doskonale odnaleźli się w specjalnej strefie dla dzieci utworzonej w Amfiteatrze. Cykl „Gwiazdy dzieciom” wsparli w tym roku: Joanna Balasz i Iwona Piotrowska, Marek Włodarczyk i Sandra Kościelniak, a także Krystyna Tkacz. Szereg konkursów i zabaw przygotowało wydawnictwo Martel.

Podczas 24.Festiwalu Gwiazd świętowaliśmy również 20. urodziny Reprezentacji Artystów Polskich. Mimo przegranego meczu (3:1) z reprezentacją Samorządowców, RAP wspominał, że to od Festiwalu w Międzyzdrojach zaczęła się historia drużyny. Nie zabrakło urodzinowego tortu i uroczyście odśpiewanego „Sto lat”.
Mimo niesprzyjającej pogody cały czas działało kino plenerowe.

Z oficjalnych źródeł wiadomo, że rozpoczęły się prace nad jubileuszem 25-lecia Festiwalu Gwiazd. Impreza odbędzie się w terminie 1-4.07.2020 roku.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
Polityka prywatności   © 2004-2020 Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach
Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski