Jesteś naszym 2576300 gościem

Aktualności:

Co nas czeka w 2010 roku – kultura przez duże „K”:  2010-02-16

Co nas czeka w 2010 roku – kultura przez duże „K”:

W 2010 roku Międzynarodowy Dom Kultury przy współpracy z Gminą Międzyzdroje i przy wsparciu profesjonalnych partnerów proponuje szereg sztandarowych i ciekawych wydarzeń kulturalnych. To rok ważnych rocznic.
Przedstawiam zatem Państwu krótki zarys proponowanych wydarzeń kulturalnych w 2010r.

Sportowy Turniej w Brydża Parami
Organizator – Międzynarodowy Dom Kultury i Sekcja Brydża Sportowego
Termin – 11.04.2010 r.
Miejsce: Międzynarodowy Domu Kultury w Międzyzdrojach.

EUROFESTIWAL – impreza kulturalno-rekreacyjna

Organizator – Międzynarodowy Dom Kultury
Termin – 01.05 do 03.05.2010 r.
Miejsce: Amfiteatr oraz Międzynarodowy Domu Kultury w Międzyzdrojach.
W tych dniach odbędą się plenerowe koncerty muzyczne i wystawy tematyczne, a 3 maja wszyscy spotkamy się w centrum miasta przy pomniku żołnierza, żeby razem uczcić obchody uchwalenia konstytucji 3-maja.

Ważne wydarzenia i rocznice

V Jubileuszowy Międzynarodowy Sportowy Turniej Tańca Towarzyskiego „Perła Bałtyku” impreza sportowo-widowiskowa.
Organizator: Stowarzyszenie Taneczny Klub Sportowy „Jantar” i Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach, ul. Bohaterów Warszawy 20
Termin: 08-09.05.2010 r.
Miejsce: Sala Teatralna - Międzynarodowy Domu Kultury w Międzyzdrojach
Impreza cykliczna o charakterze sportowo-widowiskowym. Celem turnieju jest popularyzacja tańca towarzyskiego jako formy rekreacji, rozrywki dla dzieci i młodzieży, w różnych kategoriach wiekowych. Prezentowane są piękne stroje tancerzy oraz szerokie walory artystyczne i wizualne tańca towarzyskiego.
Modna dyscyplina sportu skupiająca rzecze widzów i zawodników z kraju i zagranicy.

Gala Finałowa Miss Polonia 2010 Miss Ziemi Zachodniopomorskiej

Organizator: Miss Model Organization, Małgorzata Rożniecka ze Szczecina i Międzynarodowy Dom Kultury , Producent –Event Factory s.c Szczecin
Termin: 04.06.2010 r.
Miejsce: Sala Teatralna Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach i Hotel Amber Baltic w Międzyzdrojach

Konkurs Miss Polonia to coroczny konkurs o wybór Tej Najpiękniejszej, w którym poszukujemy swoistego ideału piękna, wdzięku, inteligencji i talentu. Warto popierać takie wydarzenia i bezpośrednio uczestniczyć w nich. Mamy dużo pięknych i mądrych dziewczyn w naszej gminie może w przyszłości też będziemy mogli cieszyć się ich sukcesu piękna.III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Amber Balic w Międzyzdrojach
– Rok Chopinowski , impreza kulturalna

Organizator: Międzynarodowe Stowarzyszenie Festiwalowe Amber Baltic i Międzynarodowy Dom Kultury.
Termin: 20-23.05.2010 r.
Miejsce: Sala Teatralna Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny AMBER BALTIC wpisuje się w kalendarz ważnych dla regionu wydarzeń artystycznych, których zasięg jest jednak daleko szerszy niż tylko lokalny. Ta młoda jeszcze impreza może poszczycić się już ważnymi i ciekawymi projektami muzycznymi, które gromadziły zarówno miejscową, jak i przyjezdną publiczność. Stanowiąc przemyślaną propozycję artystyczną buduje swoją rangę i tradycję.
III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny AMBER BALTIC założeniami programowymi wpisuje się w Rok Chopinowski – czas obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W roku 2010 przypada również 200-lecie urodzin Roberta Schumanna – wielkiego romantyka, który zachwycał się dziełami polskiego kompozytora. „Panowie, czapki z głów, oto geniusz.” – napisał po zapoznaniu się z jego Wariacjami op. 2.
Te dwa jubileusze tworzą jedyną w swoim rodzaju okazję do wielkiego muzycznego święta, które trwać będzie na całym świecie. Zaplanowany w dniach 20-23 maja 2010 roku III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny AMBER BALTIC będzie również świętem – obu kompozytorów.
Program festiwalu obejmował będzie zarówno koncerty fortepianowe Schumanna i Chopina (zaprezentowane na uroczystym koncercie inauguracyjnym), jak i wybrane arcydzieła ich kameralistyki: utwory solowe na fortepian oraz pieśni. Na festiwalu wystąpią m.in. uznana chopinistka Dina Yoffe, włoski pianista Alberto Nose i wybitny polski baryton Adam Kruszewski. Ze specjalnym projektem jazzowym: wieczorem poszukiwań muzycznych inspirowanych muzyką Chopina, wystąpi zaliczany do czołówki polskich jazzmanów Krzysztof Herdzin.
Zaproszenie do udziału w najbliższej edycji festiwalu przyjęła także Maria Pomianowska, kompozytor, etnomuzykolog, znawczyni teorii i praktyki wykonawczej klasycznej muzyki Indii oraz kultur Bliskiego Wschodu.
Festiwal koncentrował się będzie jak co roku wokół Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach; tam też zaprezentowana zostanie wystawa, wpisująca się tematyką w koncepcję programową festiwalu. Zróżnicowany program, z udziałem solistów i zespołów z Polski, Austrii, Japonii, Czech, Szwecji, Rosji, Niemiec.
Festiwal Muzyczny w maju rozpocznie sezon muzyczny i kulturalny nie tylko w Międzyzdrojach lecz w całym regionie zachodniopomorskim.

45 Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach - jubileusz

Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej z siedzibą w Szczecinie, Polski Związek Chórów i Orkiestr O/Szczecin i Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach
termin 20-26.06.2010 r.,
miejsce Sala Teatralna im. Prof. Jana Szyrockiego w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach oraz Kościół Parafialny pw. Św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach.

Festiwal odbywa się w Międzyzdrojach, nieprzerwanie od 45 lat w każdą trzecią dekadę czerwca i trwale wpisał się w kalendarz imprez artystycznych polskiego wybrzeża. Jego kolejne edycje spotykały się z coraz większym uznaniem krytyki i publiczności. Należy do nielicznych imprez artystycznych o tak długiej tradycji i jedyną imprezą chóralną o międzynarodowej randze i prestiżu.
Międzynarodowy Dom Kultury jest wieloletnim współorganizatorem imprezy, z racji jubileuszu festiwalu, przejął funkcję głównego organizatora bazując na doświadczeniu i pracy dyrekcji festiwalu w osobach: Jolanta Bartczak – Dyrektor Organizacyjny, Prof. Dariusz Dyczewski- Dyrektor Artystyczny, Piotr Szulc – Dyrektor Festiwalu.
Zainteresowanie zespołów chóralnych festiwalem jest ogromne, co też pozwala wyselekcjonować i zaprezentować polskiej publiczności najlepsze chóry z całego świata.
Koncerty są planowane dla szerokiego grona odbiorców - prezentowana będzie muzyka dawna , współczesna muzyka chóralna polska i zagraniczna , muzyka sacra , muzyka dziecięca. Na inaugurację festiwalu planowany jest tradycyjnie koncert a’cappella Chóru Akademickiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego imienia prof. Jana Szyrockiego , twórcy Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach , oraz gościa specjalnego wyłonionego przez Radę Artystyczną już w marcu. Koncerty konkursowe będą się odbywały codziennie w sali koncertowej Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach. Ponadto planowane są koncerty ‘’ Musica Sacra ’’ w Kościele p.w. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Codziennie przewidziane są prezentacje – koncerty chórów w Amfiteatrze, przeznaczone dla szerokiej publiczności . Zorganizowane będą tzw. Plenerowe Koncerty Promenadowe dla dzieci i młodzieży , z udziałem chórów dziecięcych i młodzieżowych , mające ma na celu promocję współczesnej twórczości chóralnej i w szczególności propagowanie wspólnego muzykowania młodzieży.
Planujemy , aby w festiwalu wzięło udział ok. 450 chórzystów , którzy wystąpią łącznie z 14 koncertami. Osiągnięcia poprzednich festiwali, ich poziom artystyczny, niezapomniane wrażenia estetyczne i duchowe, recenzje, to tylko niektóre dowody na konieczność utrzymania i kontynuacji wysokiego poziomu artystycznego i organizacyjnego festiwalu. Zarówno koncerty festiwalowe ,jak i imprezy towarzyszące są oczekiwane nie tylko przez melomanów , ale i przez wczasowiczów z kraju i zagranicy, którzy planują wypoczynek specjalnie w tym terminie aby móc uczestniczyć w tym wydarzeniu kulturalnym.
Tegoroczny Festiwal z racji jubileuszowego charakteru zainaugurowany będzie w nowo otwartym amfiteatrze. Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in. chóry- laureaci poprzednich edycji, które zaprezentują nowe programy artystyczne. Planujemy udział chórów z różnych kontynentów, których repertuar wzbogaci doznania artystyczne słuchaczy.

20 lecie Chóru Akademickiego „ In terra pax”
Akademia od samego początku istnienia związana była z Międzyzdrojami. Powstała z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego, twórcy Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach oraz dyrygentów niemieckich. Działalność zainaugurowała 30 czerwca 1991 roku. Do realizacji corocznych projektów muzycznych zapraszani są młodzi śpiewacy – chórzyści z wielu miast niemieckich i polskich a od kilku lat również z Francji i USA, nadając Akademii międzynarodowy charakter. Podczas dziesięciodniowych warsztatów przygotowują nowy program a apella, prezentowany na koncertach w Międzynarodowym Domu Kultury i Kościele Parafialnym a w tym roku również w Amfiteatrze podczas Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej.

A teraz bardzo ważna informacja – wracają organizatorzy Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd – to już 15 jubileuszowa edycja, bardzo ważna dla naszego miasta i regionu.

Organizator: Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach i Gmina Międzyzdroje.
Termin: 14 - 17.07.2010 r.
Dyrektorem artystycznym festiwalu będzie Pan Waldemar Dąbrowski – pomysłodawca i twórca 10 edycji wakacyjnych spotkań z gwiazdami. Producentem będzie Pani Jolanta Trykacz Agencja Produkcji i Promocji – 2T Visio Promotion z Warszawy.
To już 15 edycja spotkań festiwalowych z gwiazdami. Festiwal będzie podzielony na trzy części: filmową, teatralną i muzyczną. Proponujemy bogaty program artystyczny: koncerty muzyczne, spektakle teatralne, liczne spotkania z gwiazdami, warsztaty, nocną projekcja filmów. Zapraszamy do udziału w tym niecodziennym przedsięwzięciu, kiedy bezpośrednio będzie można uczestniczyć w imprezach, poznać artystów, zebrać autografy i uczestniczyć w bogatej ofercie artystycznej. Już wkrótce będę mogła Państwu przekazać Państwu szczegóły programowe festiwalu lecz bogactwo programu, ilość spektakli, koncertów, dodatkowych atrakcji będzie zależała od zaangażowania środków finansowych w realizacje sztandarowego przedsięwzięcia. Festiwalu, który mogę z całą odpowiedzialnością podkreślić - wypromował Międzyzdroje w świecie kultury, sztuki i mediach a przede wszystkim wśród gości i turystów odwiedzających nasze miasto. Czy ktoś przyjeżdżający do Międzyzdrojów nie odwiedził Alei Gwiazd i nie przymierzył swoich dłoni do odcisków linii papilarnych naszych gwiazd i nie wykonał z tego miejsca zdjęć. Ta Aleja w Międzyzdrojach jest rozpoznawalna nie tylko w kraju ale również zagranicą. To symbol i logo naszej gminy „Międzyzdroje- miasto gwiazd” i tę tradycje powinniśmy podtrzymywać.

XI Międzynarodowe Czwartki Organowe – cykl koncertów muzycznych.

Organizator: Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach
Termin: każdy czwartek sierpnia 2010 r.
Miejsce: Kościół Parafialny pw. Św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach przy ul. Lipowej 2

W każdy czwartek w Kościele Parafialnym odbywać się będą koncerty organowe w wykonaniu artystów z kraju i zagranicy. Prawdziwa uczta dla ducha, w ciszy, spokoju, pobudzająca wiele refleksji w zabytkowym kościele parafialnym pw. Św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach.

Festiwal - Spotkanie Artystyczne Seniorów – impreza kulturalna,
prezentująca kulturę ludową.

Organizator: Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach
Termin: 01 - 03.10.2010 r.
Miejsce: Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach i teren miasta.

Do jesiennego udziału w spotkaniach zapraszamy seniorów z całej Polski: zespoły ludowe i kapele do wspólnej artystycznej zabawy. Zespoły prezentują tradycję i kulturę swoich regionów, z których przyjeżdżają. Poza występami konkursowymi w Sali Teatralnej MDK, na skwerach i placach w całym mieście można wysłuchać koncertów plenerowych. Barwne ludowe stroje i ciekawy folklor towarzyszą całej imprezie a dla seniorów: emerytów i rencistów z całej Polski to wspaniale spędzony czas.

Szanowni Państwo, mieszkańcy naszej gminy już dziś proszę wpisać sobie w swój kalendarz terminy tych ważnych wydarzeń kulturalnych, warto informować swoich gości i turystów,że warto odwiedzić Międzyzdroje i urokliwe tereny naszych sołectw.
Dyrektor
Międzynarodowego Domu Kultury
Jadwiga Bober, tel. 091 32 82 600, 0608489038

Polityka prywatności   © 2004-2019 Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach
Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski