Aktualności:
Podsumowanie 18 Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach 2013-07-17
FESTIWAL GWIAZD JUŻ PEŁNOLETNI
03 do 07 lipca 2013 roku
Czas na podsumowania
* 19 spektakli teatralnych: Sala Teatralna MDK: „Single i remisy”, „Testament cnotliwego rozpustnika”, „Ślub doskonały”, Wariacje Tischnerowskie”, „Histerie miłosne” – graliśmy po 2 razy o godz. 16.00 i 19.00; Hotel Amber Baltic – graliśmy o godz. 16.00 i 19.00: „Kallas, o Kalinie Jędrusik i Wioletcie Willas” , „Zamach na MoCarta” , „Wielki John Barrymore” – zagraliśmy jeden spektakl o godz. 19.00, „Wiera Gran” i „Berlin 4 rano”;
* 4 koncerty muzyczne: „Sanatorium”, „Szafa gra”, „Dżem” i „Czas nas uczy pogody”;
* z RPO na Promenadzie - 3 przedstawienia teatralne dla dzieci, w wykonaniu grupy z Centrum Kultury z Przemyśla z reżyserem Markiem Rębaczem i grupy studentów 4 roku PWST z Krakowa, która tez codziennie organizowała warsztaty teatralne dla dzieci w MDK,
* zorganizowaliśmy 3 spotkania – Czytanie bajek dla dzieci które czytali: Ania Dereszowska i Tomek Schimscheiner, Weronika Książkiewicz i Przemek Cypryjski, Małgosia Pieńkowska i Marek Włodarczyk. Bajki zostały ufundowane przez Fundację Urszuli Jaworskiej.
* koncert „Bajki i dobranocki” w wykonaniu Ani Dereszowskiej z zespołem The New Art. Ensamble:
Pracownicy RPO Urzędu Marszałkowskiego zorganizowali akcję z nagrodami, która cieszyła się bardzo dużą popularnością, której nie spodziewali się nawet Organizatorzy, turyści bardzo chętnie brali udział w grze,
* 2 wystawy:
w Muzeum Przyrodniczym WPN – Rzeźba prof. Adama Myjaka, rektora 5 kadencji ASP z Warszawy, którą można oglądać do końca lipca 2013 r oraz malarstwo Agnieszki Kowalskiej-Kozłowskiej, którą można oglądać też w foyer MDK do końca lipca. Wernisaż wystawy p. Agnieszki Kowalskiej-Kozłowskiej przybrał nową formułę, zorganizowaliśmy go z udziałem Fundacji Urszuli Jaworskiej z Warszawy, połączyliśmy go z promocją książki „Czas na mnie” o Maćku Kozłowskim – o skromnym aktorze, który zmarł na HCV, zbyt późno rozpoznano chorobę. Stworzyliśmy panel informacyjny- edukacyjny, z udziałem sław Polskiej medycyny. Choroba – może być uleczalna, tylko coś trzeba o tym wiedzieć, żeby z nią walczyć. Pięknie zachowali się przyjaciele i artyści, czytali wybrane fragmenty z książki Agnieszki o Maćku - człowieku ze sceny teatralnej i filmowej. Wzruszające chwile, piękne przeżycia i wrażliwość tych, którzy poświęcili swój czas, żeby być z nami np. Andrzej Nejman, Tomek Schimscheiner, Marcin Kwaśny, Kasia Zielińska, Piotr Zelt, Małgosia Pieńkowska, Ewa Kasprzyk i Emilian Kamiński, który na koniec zaśpiewał pieśń pt. „Gari gari maja zwezda”.
* 5 spotkań z gwiazdami i spotkań autografowych – relacje można obejrzeć na naszej stronie festiwalowej www.festiwalgwiazd.com
* imprezy towarzyszące: mecz w piłę nożną: drużyna artystów kontra samorządowcy województwa zachodniopomorskiego na Stadionie miejskim, który komentował, sam Andrzej Zydorowicz. Specjalizował się głównie w relacjonowaniu meczów piłki nożnej, choć był sprawozdawcą rozgrywek również w innych dyscyplinach. Prowadził też telewizyjne programy sportowe. Między innymi pracował jako komentator 6 finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej, 8 Mistrzostw świata w piłce nożnej, 9 Igrzysk Olimpijskich, zarówno letnich jak i zimowych. Współpracował z "Dziennikiem Zachodnim" i telewizją Polsat Sport. Jest wiceprezesem zarządu Fundacji dla Śląska.
* Strefa Bezpieczeństwa z udziałem Roberta Moskwy przy kortach tenisowych Hotelu Aurora.
* projekcje filmowe w Kinie Eva,
* kino pod gwiazdami – skwer rekreacyjny przy Alei Gwiazd o północy.
Otóż, 18 urodziny obchodziliśmy hucznie, z bardzo dobrym programem artystycznym i wyśmienita obsadą artystów scen teatrów z Warszawy i Krakowa, o czym mogły świadczyć te tłumy publiczności, każdego dnia. Nas jako organizatorów cieszy fakt, że jest tak duże zainteresowanie sztuką, która uczy nas wrażliwości i pokazuje to co może powstać w ludzkiej wyobraźni. Wspólnie z Olafem Lubaszenko program skonstruowaliśmy tak, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, dzieci świat marzeń, dorośli mogli poznać na żywo swoich idoli – znanych tylko ze szklanego ekranu, turyści i goście, żeby mogli wywieźć z Międzyzdrojów zdjęcia z artystami, ich autografy, piękne wspomnienia z udziału w tym pięknym święcie sztuki.
I jest Aleja Gwiazd- wróciliśmy do tradycji i wspomnień lat świetności festiwalowych, czas kiedy byli duży sponsorzy, duże pieniądze, to pozostaje tylko w marzeniach, teraz to środki budżetowe gminy, wsparcie lokalnych przedsiębiorców, operatywność pracowników MDK. Festiwal to rozpoznawalna marka Międzyzdrojów na mapie kulturalnej Polski, o czym świadczą różne notki medialne. Gala odciśnięcia dłoni przyciągnęła tysiące widzów, świadczy to o tym, że jest potrzeba obcowania ze sztuką, tak na co dzień, niejednokrotnie coś co jest nie osiągalne, a tu u nas w Międzyzdrojach można z tym się zetknąć.
Cieszy mnie fakt, iż takie osobistości, legendy, historia polskiego filmu i kina chętnie do nas wrócili i byli na tym jubileuszowym wydarzeniu np. Daniel Olbrychski, Janusz Zaorski, Marta Lipińska, Maciej Englert, Jerzy Trela i młodzi, którzy tworzą polska scenę teatralna i filmową.
Festiwal mógł obchodzić swoje 18 urodziny dzięki zaufaniu Władz Miasta, w osobie Pana Leszka Dorosza Burmistrza Międzyzdrojów, wsparciu Radnych Rady Miejskiej oraz naszych wspaniałych „ambasadorów” i doradców wspierających nasze działania, którymi niewątpliwie są: Olaf Linde Lubaszenko – dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Adam Myjak, który traktuje już Międzyzdroje jako swoje miasto, Krzysztof Jasiński – człowiek z niesamowitą energią i wyobraźnią i gwarantujący jakość tego co robi, Emilian Kamiński – dobry duch festiwalu, wspierający nas merytorycznie i cudowny człowiek. Do tego grona w tym roku dołączyli: Andrzej Poniedzielski, Andrzej Pągowski, Janusz Zaorski, Jan Wołek, Henryk Sawka, Tomasz Schimscheiner, Andrzej Nejman, Marek Rębacz i wielu innych artystów, którzy czekają, żebyśmy mogli spotkać się w przyszłym i w następnych latach na festiwalowych wydarzeniach. Głęboko wierzę, że ten festiwal będzie, rok szybko mija, a My już właściwie w głowie mamy już nowy program na następny 19 edycję.
Tak duże przedsięwzięcie można realizować, jeżeli otaczają mnie ludzie – moi pracownicy MDK i młodzież z Międzyzdrojów, z którymi współpracuję już od 4 lat, oni wracają, chcą z nami być, bez względu na czas, pieniądze, bo zawsze „ta kołdra jest za krótka”: tak oddani pracy, rozumiejący potrzebę obcowania z kulturą (chociaż sami nie możemy korzystać z tych przywilejów – bo musimy zapewnić komfort tym, którzy z niej korzystają) więc,,,,zawsze jesteśmy w domu,,,,tylko kultury. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy wsparli nasze działania, sponsorom, partnerom, mediom i pracownikom, służbom porządkowym oraz tym, którzy chociaż nie przeszkadzali w naszej pracy. Dbamy o wizerunek naszego miasta.
Pragnę przypomnieć, że 28 czerwca zakończyliśmy 48 edycję Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej, a już 29.06.2013 r. moi ludzie zajęli się wystawą w WPN prof. Adama Myjaka. Zapraszam na kolejny 49 Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej i 19 Festiwal Gwiazd do Międzyzdrojów, a w tym roku na cykl imprez kulturalnych w Amfiteatrze oraz Czwartki Organowe w każdy czwartek sierpnia i Spotkania Artystyczne Seniorów we wrześniu. Zapraszam na naszą stronę www.mdkmiedzyzdroje.com, tel 91 32 82 600.
Zapraszam do udziału w życiu kulturalnym MDK. Myślę, że warto.
Jadwiga Bober MDK