Jesteś naszym 3269275 gościem

Galeria zdjęć:

Koncert fortepianowy 19.08.2015 r.  2015-08-20

Koncert Agnieszki i Jana Porzuczek w Międzynarodowym Domu Kultury


19 sierpnia w Międzynarodowym Domu Kultury odbył się koncert Agnieszki i Jana Porzuczek, młodych, bardzo utalentowanych pianistów z Katowic.
Agnieszka Porzuczek jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej,
w 2013 r. wystąpiła jako solistka na koncercie dyplomantów z orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą Massimiliano Caldiego oraz uzyskała dyplom z oceną celującą. Obecnie kontynuuje naukę w klasie prof. Zbigniewa Raubo jako słuchacz studiów podyplomowych. Brała udział w wielu międzynarodowych i krajowych konkursach pianistycznych. Otrzymała wyróżnienia na XII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2004), II Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Władysława Kędry w Łodzi (2004), I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym “Szymanowski in memoriam” w Warszawie (2007). Została finalistką XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży w Szafarni (2005). W 2007 r. zdobyła IV nagrodę na IV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w Łodzi. W 2012 r. uzyskała wyróżnienie za udział w finale I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Forum per Tasti” w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja). Trzykrotnie otrzymała nagrodę prezydenta Katowic dla wybitnie uzdolnionych uczniów katowickich szkół artystycznych.
Jan Porzuczek w roku 2015 z wynikiem bardzo dobrym ukończył studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Joanny Domańskiej, kameralistykę studiował pod kierunkiem prof. Teresy Baczewskiej. W semestrze letnim roku akademickiego 2013/2014 brał udział w programie stypendialnym Erasmus. W jego ramach uczęszczał do Universitaet fuer Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, do klasy fortepianu prof. Jana Jiracek von Arnim oraz do klasy kameralistyki prof. Marialeny Fernandes. Jego najważniejsze osiągnięcia artystyczne to III miejsce w XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2008), wyróżnienie w III Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. K. i A. Szafranków w Rybniku (2007) oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie (2011). Dwukrotnie otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Katowice dla wybitnie uzdolnionych uczniów szkół artystycznych (2006, 2011). W roku akademickim 2014/2015 uzyskał stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach dla najlepszych studentów. Kończąc szkołę średnią z wyróżnieniem wystąpił na koncercie dyplomowym w Filharmonii Śląskiej, wykonując I cz. Koncertu fortepianowego d moll KV466 W. A. Mozarta z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą Jacka Kraszewskiego.
Artyści zaprezentowali różnorodny obszerny repertuar poczynając od utworów barokowych Bacha a kończąc współczesnymi brzmieniami Juliana Cochrana, całość wykonana na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Wieczór poprowadził tradycyjnie Andrzej Mleczko, przybliżając słuchaczom sylwetki wybitnych kompozytorów. Nie zważając na plażową pogodę, frekwencja dopisała i wytrawni melomani mogli się delektować subtelnymi dźwiękami fortepianu. Publiczność nagrodziła artystów wielkimi brawami.

                             
Polityka prywatności   © 2004-2021 Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach
Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski