Jesteś naszym 2872181 gościem

Galeria zdjęć:

''Wyrób Kabaretopodobny'' - ''SLAV-UNIA'' 21.05.2016 r.  2016-05-23

21 maja o godz. 16.30 w MDK wystąpił Wyrób Kabaretopodobny z przedstawieniem „ Slav- unia „ Scenariusz był satyryczną wizją spotkania przedstawicieli państw słowiańskich w Międzyzdrojach , w sprawie stworzenia czegoś w rodzaju federacji . Idea tzw. panslawizmu nie jest stara, bo Słowianie z monarchii habsburskiej myśleli o tym chociażby w 1848 roku w czasie tzw. Wiosny Ludów. Doszło wtedy do spotkania Słowian
w Pradze a pieśń „ Hej , Słowianie „ na melodię wzorowaną na Pieśni Legionów Polskich we Włoszech uznano za hymn wszystkich Słowian. Nic wtedy z tego nie wyszło a i dziś byłoby to raczej niemożliwe z powodu animozji pomiędzy narodami słowiańskimi . Wynikają one i z trudnej historii, odmienności religii ,różnych wizji funkcjonowania państwa , stosunku do Rosji , Unii Europejskiej itd. Pół- żartem ,ale jednak pół serio to przedstawienie pokazywało co łączy a co dzieli „słowiańską rodzinkę „ i było pretekstem do zaprezentowania przez młodzież gimnazjum swoich umiejętności aktorskich, językowych oraz wokalnych. Każdy Słowianin grał w swoim języku a piosenki wykonywane były po serbsku, rosyjsku, białorusku, ukraińsku , czesku i polsku.

Wystąpili : Polak- Weronika Ruśkiewicz, Rosjanin- Oliwia Zagrodnik, Ukrainiec – Emilia Deptuła, Białorusinka- Amelia Trochimczuk, Bułgar- Adrianna Dymitruk, Macedończyk – Paulina Janowska, Chorwat- Aleksandra Litwiniuk , Serb- Filip Salecki, Czeszka- Aleksandra Strużyna.

                                                                                                   
Polityka prywatności   © 2004-2020 Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach
Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski