Jesteś naszym 3633370 gościem

Galeria zdjęć:

Uroczyste obchody pod Krzyżem Katyńskim 10.04.2018 r.  2018-04-10

UROCZYSTE OBCHODY POD KRZYŻEM KATYŃSKIM


,,Tragiczne wydarzenia na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje są ważnym rozdziałem martyrologii polskiej, co nie może być zapomniane. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla wszystkich pokoleń…” tymi słowami św. Jana Pawła II skierowanymi w 1996 roku do rodzin katyńskich, rozpoczął uroczystość na międzyzdrojskim cmentarzu, prowadzący Andrzej Mleczko.
W dniu dzisiejszym, 10 kwietnia b.r. przedstawiciele samorządu, kościoła, młodzież międzyzdrojskich szkół, przedstawiciele organizacji społecznych, instytucji, stowarzyszeń i mieszkańcy Gminy Międzyzdroje uczcili 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 8. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. Przedstawiono historię krzyża katyńskiego, który 31 października 1982 roku został postawiony na naszym cmentarzu, aby upamiętnić zbrodnię na co najmniej 21 768 Polakach – oficerach, podoficerach i szeregowych Wojska Polskiego, dokonaną przez władze sowieckie.
Krzyż na cmentarzu pomimo różnych historycznych zawirowań pozostał jako dowód pamięci o tamtych wydarzeniach. I to przy nim co roku gromadzi się międzyzdrojska społeczność, aby pokazać, że nie zapomniała.
Podczas tegorocznej uroczystości w imieniu władz samorządowych głos zabrał burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz. W słowach skierowanych do zgromadzonych mówił o patriotyzmie w chwilach trudnych, i tych pozytywnych, gdy jesteśmy dumni z naszego kraju i z tego, że jesteśmy Polakami. I aby patriotyzm przejawiał się także w codzienności poprzez szacunek do drugiego człowieka, do poglądów innych niż nasze. Bo różnice w poglądach nie mogą być przeszkodą w tworzeniu wspólnoty.
Program o tematyce patriotycznej przygotowała młodzież i nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach.
Ks. Tomasz Tylutki w modlitwie przy krzyżu parafrazując słowa św. Jana Pawła II, że: „Naród bez historii, jest narodem bez przyszłości”, odniósł się do drzewa, które, aby było silne i mogło się rozwijać, musi posiadać mocne korzenie. Jednymi spośród naszych korzeni są właśnie ci spod Katynia, Charkowa, Starobielska, Ostaszkowa, Miednoje. Ci wszyscy, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi. Mimo ciągłych nawałnic i burz to nasze „drzewo” rosnące między Bugiem a Odrą, choć niekiedy się ugina, ciągle trwa.
Wartę honorową pełnili żołnierze 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego w Dziwnowie oraz harcerze 34 Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich w Międzyzdrojach. Przy udziale pocztów sztandarowych obecni na uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przygotowały uroczystość oraz wzięły w niej udział.


Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
Tekst – Joanna Ścigała

                                                                                                                                     
>

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: ”Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. ”Stworzenie warunków oświetleniowych we foyer Międzynarodowego Domu Kultury oraz organizacja wystawy lokalnego artysty w celu promocji obszaru LSR” mająca na celu: ”Zakup, instalacja oraz montaż profesjonalnego oświetlenia, a także organizacja wystawy lokalnego artysty Bronisława Pietkiewicza ma na celu wyeksponowanie walorów dziedzictwa kulturowego obszaru LSR w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania” Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polityka prywatności   © 2004-2022 Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach
Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski