Jesteś naszym 4919262 gościem

Galeria zdjęć:

Międzyzdrojskie Neptunalia 15.06.2018 r.  2018-06-18

16 czerwca widowiskowy orszak Neptuna przybył z morskiej otchłani na międzyzdrojską promenadę. Na scenie Amfiteatru w pięknej morskiej scenerii odbył się barwny spektakl z udziałem Neptuna, Salacji, Nimf, Lekarza, Fryzjera, Diabłów z Trytonem na czele. Zanim zjawił się Neptun z Salacją, Tryton zaprosił publiczność do wspólnego wykonania pieśni o morzu. Powitał Sekretarza Miasta, Henryka Nogalę, który przekazał klucze do miasta Neptunowi. Kilkoro neofitów trafiło pod opiekę lekarza i fryzjera, którzy zbadali i przygotowali ich do przyjęcia certyfikatu Neptuna.

W trakcie imprezy wszyscy uczestnicy wspólnie śpiewali szanty i ballady morskie, między innymi znaną na całym świecie szantę „Gdzie ta keja” autorstwa Jerzego Porębskiego. Imprezę uświetnił występ zespołu muzycznego „ Bryza”, działającego przy Międzynarodowym Domu Kultury. Na zakończenie Neptunaliów muzyczną oprawę zapewnił zespół szantowy „Sztorm” ze Świnoujścia.
Scenariusz widowiska stworzył Andrzej Mleczko.
W przedstawieniu wzięli udział:

Neptun – Janusz Kalemba – pracownik Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach
Salacja – Andżelika Gałecka- dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach
Tryton – Andrzej Mleczko
Lekarz – Agnieszka Jesionka
Fryzjer – Anna Podhorodecka-Nurkowska
Świtezianki – Maria Kowalska, Barbara Rudnicka, Maria Głod, Róża Siemak
Langustynka – Alina Poskart
Pirat – Ireneusz Gąsowski
Diabły – Iga Młodawska i Małgorzata Olborska
Rybka Nemo – Krystyna Marzec
Najaktywniejszą postacią Neptunaliów był Rekin, w którego wcielił się Karol Tomczak
Scenografia – Krystyna Marzec – Dom Wczasów Dziecięcych oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach.
Atrybuty Neptuna – Anna Piecyk oraz Monika Jakubowska

Podczas tegorocznych Neptunaliów odbył się konkurs plastyczny zorganizowany przez Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”, Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach oraz Międzynarodowy Dom Kultury. Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina” otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego na projekt „Orszak Neptuna” w kwocie 3000 zł. Kwota z Programu „Społecznik 2018” została wydana m.in. na zakup strojów dla dorosłych uczestników orszaku oraz nagrody dla dzieci biorących udział w konkursie plastycznym na wykonanie najpiękniejszego stroju związanego z legendami morskimi oraz wodną fauną i florą. Jury w składzie: Sekretarz Miasta Henryk Nogala, Kierownik Referatu Promocji Anetta Czyżak, Salacja i Neptun

nagrodziło następujące osoby:
I miejsce i nagrodę o wartości 350 zł otrzymali Piotr i Bartosz Sobczak
II miejsce i nagrodę o wartości 250 zł zdobyła Zuzanna Krupińska
III miejsce oraz bon o wartości 200 zł trafił w ręce Wiktorii i Karoliny Trott
Jury wyróżniło Igę Litwiak, Zuzannę Głod, Dalię Tomczak, Lenę Kot i Magdę Rudnicką i nagrodziło 4 nagrodami o wartości 150 zł.

Najlepiej przebraną grupą, która uświetniła orszak Neptuna, były klasy III a i III c ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Krakowie, które obecnie przebywają w Domu Wczasów Dziecięcych. Nagrodą dla uczniów z Krakowa było wejście do międzyzdrojskiego Parku Miniatur.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 20 czerwca 2018 w Przedszkolu „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach oraz podczas zakończenia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach.

Międzynarodowy Dom Kultury składa serdeczne podziękowania dla: Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach, Domu Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach, Wolińskiego Parku Narodowego, Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina” oraz Pracowni Rękodzieła Artystycznego „Impresje”.

                                                                                                                                                               
>

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: ”Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. ”Stworzenie warunków oświetleniowych we foyer Międzynarodowego Domu Kultury oraz organizacja wystawy lokalnego artysty w celu promocji obszaru LSR” mająca na celu: ”Zakup, instalacja oraz montaż profesjonalnego oświetlenia, a także organizacja wystawy lokalnego artysty Bronisława Pietkiewicza ma na celu wyeksponowanie walorów dziedzictwa kulturowego obszaru LSR w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania” Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


”Monitoring w MDK w Międzyzdrojach” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”, w ramach celu ”Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego” obejmujęcej ”Tworzenie, rozwój oraz wyposażenie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, przeznaczonej na użytek publiczny, historycznie lub terytorialnie związanej z działalnością rybacką”
”Zakup oświetlenia LED RGB wraz z urządzeniami do podświetlania architektury oraz przyrody” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, objętego Programem Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”

Polityka prywatności   © 2004-2023 Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach

Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski