Jesteś naszym 5209510 gościem

Galeria zdjęć:

Od strachu do sukcesu:Dlaczego nastolatkowie wybierają konkursy zdalne  2024-03-04

Od strachu do sukcesu: Dlaczego Nastolatkowie Wybierają Konkursy ZdalnePrzez ostatnie 30 lat obserwowałem występy największych talentów w naszym corocznym konkursie talentów w RPA. Ale talent, który widziałem w zeszłym tygodniu będąc jurorem podczas konkursu internetowego w Polsce, jest fenomenalny.

Członek międzynarodowego jury, Giliomee JacobsWchodzenie na scenę przed publicznością może być niezwykle przerażające, szczególnie dla nastolatków, którzy często zmaga się z lękiem przed wystąpieniem publicznym. Wielu młodych ludzi odczuwa presję i obawy związane z wystawieniem się na ocenę innych. Jednakże, coraz więcej z nich odkrywa alternatywny sposób na eksponowanie swoich talentów i umiejętności - konkursy zdalne.

Wielu ekspertów edukacyjnych zauważa, że w dzisiejszych czasach, gdzie technologia daje nam niesamowite możliwości, młodzi ludzie odnajdują komfort i pewność siebie w konkursach zdalnych. Takie wydarzenia umożliwiają uczestnictwo w prestiżowych konkursach i prezentowanie swojej wiedzy bez konieczności stawiania czoła publiczności na żywo.

Dlaczego więc tak wielu nastolatków boryka się z lękiem przed wystąpieniem publicznym? Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na to uczucie. W okresie dorastania, młodzi ludzie często przeżywają intensywne emocje związane z akceptacją rówieśników i obawą przed oceną innych. Wystąpienie przed publicznością stawia ich w sytuacji, gdzie czują się poddani ocenie i presji.

Dodatkowo, lęk przed wystąpieniem publicznym może wynikać z braku pewności siebie i obaw związanych z możliwością popełnienia błędu lub związania się w trakcie wystąpienia. To zrozumiałe, że wielu młodych ludzi unika tego rodzaju sytuacji, zwłaszcza gdy doświadczenie z wystąpień publicznych jest ograniczone.

Konkursy zdalne stają się więc nie tylko alternatywą, ale też nowoczesnym narzędziem umożliwiającym młodym ludziom rozwijanie swoich pasji i talentów bez konieczności stawiania czoła lękowi związanemu z występowaniem na żywo. Dzięki nim, nastolatkowie mogą prezentować swoje umiejętności w komfortowym dla siebie środowisku, często z własnego domu czy szkoły.

Jednym z głównych atutów konkursów zdalnych jest fakt, że eliminują one presję związana z obecnością widzów. Uczestnicy mogą skoncentrować się na swoim wystąpieniu bez rozpraszających czynników związanych z fizyczną obecnością publiczności. Dodatkowo, młodzi ludzie mają czas na przygotowanie swojego wystąpienia i wielokrotne próby, co zwiększa ich pewność siebie w momencie rzeczywistego prezentowania się.

Konkursy zdalne nie tylko pozwalają młodym ludziom na prezentowanie swoich umiejętności, ale również stanowią doskonałą okazję do rozwoju. Przygotowanie się do konkursu wymaga nie tylko solidnej praktyki, ale również umiejętności organizacji czasu i pracy nad sobą.

Wielu uczestników takich konkursów potwierdza, że dzięki nim nabierają pewności siebie i zdobywają cenne doświadczenie. Nawet jeśli nie wygrają, sam udział w konkursie może być ogromnym sukcesem, ponieważ wymaga od nich odwagi i determinacji.

Reasumując możemy śmiało powiedzieć, że lęk przed wystąpieniem publicznym to zjawisko powszechne, zwłaszcza wśród nastolatków. Jednakże, rozwój technologii otwiera przed nimi nowe możliwości. Konkursy zdalne stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych scenicznych wystąpień, pozwalając młodym ludziom rozwijać swoje talenty i umiejętności w komfortowym dla nich środowisku. Pedagodzy oraz psychologowie są pewni, że warto zachęcać nastolatków do udziału w takich wydarzeniach, ponieważ mogą one przynieść nie tylko sukces w konkursie, ale również rozwój osobisty i zdobycie cennego doświadczenia życiowego. Dzięki konkursom zdalnym, młodzi ludzie mają szansę przełamać swoje bariery i zdobyć pewność siebie, co może przekładać się na ich sukcesy w przyszłości.W sezonie zimowym do internetowych konkursów "Fundacji Benefis" - "Digi-Form-Art of Culture Caravan" oraz "Star Bridge of the Islands Worldwide" zgłosiło się 683 uczestników z 36 krajów: Australia, Azerbejdżan, Bangladesz, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chile, Chiny, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Indie, Irlandia, Kazachstan, Łotwa, Litwa, Malta, Mołdawia, Nigeria, Papua Nowa Gwinea, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, RPA, Hiszpania, Tajlandia, Naddniestrze, Trynidad i Tobago, Ukraina, Wielka Brytania, USA, Uzbekistan.

Polskę tym razem reprezentowało 67 miast i miejscowości: Aleksandrów Kujawski, Aleksandrów Łódzki , Banino, Będzin, Białystok, Bielawa, Brzeziny, Bukowice, Chełm, Ciechanów, Dydnia, Głogów Małopolski, Gorzkowice, Gostyń, Jabłonka, Janów Lubelski, Janów Podlaski, Jasło, Kędzierzyn Koźle, Kielce, Kłodzko, Kłomnice, Kobyłka, Kozienice, Kraśnik, Kruszyna, Lidzbark Warmiński, Lublin, Łańcut, Łapy, Łążek Garncarski, Łęczna, Łódź, Mikluszowice, Mikołów, Moryń, Nasutów, Nowe Brzesko, Nowe Miasteczko, Nowy Sącz, Nowy Targ, Nowy Tomyśl, Opole Lubelskie, Polanica-Zdrój, Poniatowa, Pruszcz Gdański, Przemyśl, Puchaczów, Puławy, Racibórz, Rotmanka, Równe, Rzeszów, Sanok, Sędziszów Małopolski, Sosnowica, Suwałki, Szczecin, Świdnik, Tuliłów, Turośń Kościelna, Warszawa, Wejherowo, Wrocław, Zakroczym, Zielona Góra, Żuraw.Jury oceniało uczestników indywidualnie w zależności od wieku. Brane pod uwagę dobór repertuaru, umiejętności wykonawców, artyzm, dobór strojów i rekwizytów, ogólny wyraz artystyczny.

Po obejrzeniu nagrań specjalną decyzją Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Jury postanowiono przyznać Grand-Prix w kilku nominacjach osobno.

Konkurs "Digi-Form-Art" ("Karawana Kultury"):GRAND-PRIX VOCAL LIVE, 13-15 y.o. (Junior III)

Adela Krivankova

Instruktor Táňa Wajs, Pop Academy, CzechyGRAND-PRIX VISUAL ARTS, 13-15 y.o. (Junior III)

Amy-Rose Catro

Instruktor Lana Combrinck, ArtC, Afryka PołudniowaGRAND-PRIX PIANO, 10-12 y.o. (Junior II)

Zofia Nowakowska

Nauczyciel Agnieszka Pisarczyk

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. w Szczecinie, PolskaGRAND-PRIX MUSIC, 16-19 y.o. (Junior IV)

Justyna Jakima

Nauczyciel prof. Wiesław Brudek

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku, Polska

Konkurs "Star Bridge" ("Wyspy Cały Świat" – Wolin - Islandia):GRAND-PRIX VOCAL STUDIO, 10-12 y.o. (Junior II)

Gracjana Górka

Instruktor Aneta Dąbska, Aneta Dąbska - Studio Muzyki Rozrywkowej, PolskaGRAND-PRIX VOCAL LIVE, 10-12 y.o. (Junior II)

Vocal Group Chocolates

Instruktor Rositsa Krasteva, BulgariaGRAND-PRIX VISUAL ARTS, Debut, 16-19 y.o. (Junior IV)

Agata Kurzawa

Instruktor Anita Dolata, LO w Nowym Miasteczku, PolskaGRAND-PRIX DRAMA, 16-19 y.o. (Junior IV)

Liane Till

Instruktor Cecilia Cillie, HTS Middelburg, Afryka PołudniowaGRAND-PRIX DANCE, 13-15 y.o. (Junior III)

Hallel Ejere

Instruktor Oliver Emmanuel, Shabach Music and Dance Academy, Nigeria

Oprócz dyplomów i podziękowań najlepsi uczestnicy otrzymali dodatkowe nagrody od współorganizatorów, partnerów i sponsorów projektów artystycznych "Karawana Kultury" i "Wyspy Cały Świat". Są to specjalne certyfikaty i zaproszenia do nieodpłatnego bądź ulgowego udziału w konkursach międzynarodowych w Turcji, Kazachstanie, Hiszpanii, Serbii, Macedonii, Izraelu, Estonii, Cyprze, Rumunii, Finlandii, Włoszech, Chile oraz w Polsce (m.in w Polonijnym Festiwalu "Piosenka jest dobra na wszystko" oraz letnich Ogólnopolskich Warsztatach Muzyki Dawnej w Kamieniu Pomorskim - 2024).

"Fundacja Benefis" dziękuje jurorom, partnerom, współorganizatorom i patronom za pomoc i wsparcie wiosennej edycji konkursów "Digi-Form-Art of Culture Caravan" oraz "Star Bridge of the Islands Worldwide".

Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie gratulujemy wyników, życzymy dalszych sukcesów twórczych i mamy nadzieję, że się zobaczymy w konkursach edycji wiosennej.Fundacja Benefis, Wolin


           
>

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: ”Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. ”Stworzenie warunków oświetleniowych we foyer Międzynarodowego Domu Kultury oraz organizacja wystawy lokalnego artysty w celu promocji obszaru LSR” mająca na celu: ”Zakup, instalacja oraz montaż profesjonalnego oświetlenia, a także organizacja wystawy lokalnego artysty Bronisława Pietkiewicza ma na celu wyeksponowanie walorów dziedzictwa kulturowego obszaru LSR w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania” Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


”Monitoring w MDK w Międzyzdrojach” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”, w ramach celu ”Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego” obejmujęcej ”Tworzenie, rozwój oraz wyposażenie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, przeznaczonej na użytek publiczny, historycznie lub terytorialnie związanej z działalnością rybacką”
”Zakup oświetlenia LED RGB wraz z urządzeniami do podświetlania architektury oraz przyrody” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, objętego Programem Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”

Polityka prywatności   © 2004- Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach

Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski