Jesteś naszym 5269010 gościem

Aktualności:

Zespół Folklorystyczny Bro Gwenrann z Guerande z FRANCJI 05.05.2014 r.  2014-04-30

Zespół Folklorystyczny Bro Gwenrann z Guerande z FRANCJI

Międzyzdroje

5 maja 2014 godz. 16.00


Cercle (zespol) Celtic pod nazwa Bro Gwenrann został założony w 1949 roku. "Bro" oznacza "Kraj", i Gwenrann można przetłumaczyć jako "święty" lub "Błogosławiony", ponieważ w religii jest uważany za świętego. Nazwa ta wiąże się również z czystością soli morskiej, która jest zbierana na Półwyspie w Guerande.

Pomimo swoich 65 lat w 2014 r., liczba grupy pokazuje wielki ruch młodzieży, przede wszystkim dzięki aktywnej obecności i zaangażowania, ponad 40 dzieci i młodzieży. Zespół zachował swoją oryginalność i smak festiwalu, który pokazuje w występach trwałą świeżość i satysfakcje.

W sumie z 113 członkami, stowarzyszenie stara się upowszechniać i utrwalać jak najdokładniej kulturę muzyczną, wokalną i taneczną kraju Guérandais.

Bro Gwenrann jest jednym z najbardziej znanych celtyckich zespołów, nie tylko ze względu na walory artystyczne, ale również dla jego lojalności do poszanowania tradycji kraju, w którym się wychowały głębokie popularne korzenie. Jego sława osiągnęła niespotykany dotąd poziom. Grupa to jedna z najlepszych w Bretanii (region północno/wschodni Francji) .

Zespół zrealizował juz występy w Węgrach, Portugalii, Hiszpanii, Austrii, a także Szanghaj, Chiny podczas wystawy uniwersalnej 2010, w Niemczech w 2013 roku. Grupa wystąpi w Polsce w 2014 roku oraz w 2015 roku w Asturii, i także w regionach francuskich.


Kostiumy do ceremoni "métayers"
Grupa nosi stroje do ceremoni od "métayers" w takim stanie jak im byly przekazane przez rodziców i dziadków. Te ubrania byly noszone miedzy 1860 i 1880 roku.
Członkowie noszą także stroje "porteresse" i "saulniers". Są to kostiumy pracowników 20 tego wieku używane przez osoby pracujące na solankach w Guérande.
Zespół wzbogacił sie także w strojach noszonych w mieście przez bogatych mieszkańców Półwyspu w Guerande.


GUERANDE
Guerande jest okolica zachodniej Francji, stolica kantonu, położona w departamencie Loire-Atlantique (Pays de la Loire). Jej mieszkańcy, nazywaja sie Guérandais i Guérandaises. Posiada okolo 15693 mieszkancow.
Miasto jest częścią historycznej Bretanii, w tradycyjnym kraju Guerande i w historycznym kraju Nantes.
Miasto sztuki i historii od 2004 roku, miasto słynie ze słonych bagien nazwane "solankami", które produkują sol, i jego średniowiecznego miasta. Jest to jedno z nielicznych francuskich miast, które zachowało w całości mury obronne (1434 m obwodu). Utrzymuje wysokie miejsce w historii księstwa Bretanii i, historycznie, stolica terytorium zwanego Półwysep Guerande, która rozszerza język bretoński z Retz i Pornic.
Guerande jest jedną z 21 gmin w ramach Regionalnego Parku Brière.

>

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: ”Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. ”Stworzenie warunków oświetleniowych we foyer Międzynarodowego Domu Kultury oraz organizacja wystawy lokalnego artysty w celu promocji obszaru LSR” mająca na celu: ”Zakup, instalacja oraz montaż profesjonalnego oświetlenia, a także organizacja wystawy lokalnego artysty Bronisława Pietkiewicza ma na celu wyeksponowanie walorów dziedzictwa kulturowego obszaru LSR w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania” Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


”Monitoring w MDK w Międzyzdrojach” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”, w ramach celu ”Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego” obejmujęcej ”Tworzenie, rozwój oraz wyposażenie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, przeznaczonej na użytek publiczny, historycznie lub terytorialnie związanej z działalnością rybacką”
”Zakup oświetlenia LED RGB wraz z urządzeniami do podświetlania architektury oraz przyrody” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, objętego Programem Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”

Polityka prywatności   © 2004- Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach

Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski