Jesteś naszym 4802448 gościem

Aktualności:

Nie żyje Emilian Kamiński  2022-12-27

W dniu 26 grudnia 2022 r. po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, polski aktor i reżyser, założyciel Teatru Kamienica.
Emilian Kamiński miał w swoim dorobku artystycznym ponad sto ról teatralnych, filmowych i musicalowych. 23 grudnia został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Debiutował w filmie Jana Łomnickiego „Akcja pod Arsenałem” z 1977 roku. Dużą sympatię widzów przyniosła mu rola Jerzego – pełnego fantazji malarza w kinowej i telewizyjnej ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa Panny Ewy”. Znany był też z roli Bociana w komediach Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”.
Przez wiele lat był związany z Teatrem Narodowym w Warszawie. Występował także w warszawskich teatrach: Teatrze Ateneum, Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Muzycznym Roma, Studio Buffo. Już jako Dyrektor Naczelny i Artystyczny rozpoczął w 2009r. działalność Teatru Kamienica.
Emilia Kamiński kochał przyjeżdżać do Międzyzdrojów, był wieloletnim gościem Festiwalu Gwiazd. W 2013 roku odcisną swoją dłoń na Alei Gwiazd. Przez wiele lat jego sztuki teatralne odgrywane były na scenie Międzynarodowego Domu Kultury. W 2015 r. odbywała się nawet premiera jego spektaklu pt. "Kolacja na cztery ręce" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, w którym zagrali Olaf Lubaszenko i Maciej Miecznikowski. Jeszcze w tym roku podczas 25. jubileuszowej edycji Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odegrane były sztuki tj. "Tresowany Mężczyzna" i "Metoda na wnuczka", ale już bez obecności Pana Emiliana.
To wielka strata dla polskiej kultury, teatru i kinematografii.

     

Relacje z wydarzeń

>

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: ”Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. ”Stworzenie warunków oświetleniowych we foyer Międzynarodowego Domu Kultury oraz organizacja wystawy lokalnego artysty w celu promocji obszaru LSR” mająca na celu: ”Zakup, instalacja oraz montaż profesjonalnego oświetlenia, a także organizacja wystawy lokalnego artysty Bronisława Pietkiewicza ma na celu wyeksponowanie walorów dziedzictwa kulturowego obszaru LSR w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania” Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


”Monitoring w MDK w Międzyzdrojach” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”, w ramach celu ”Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego” obejmujęcej ”Tworzenie, rozwój oraz wyposażenie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, przeznaczonej na użytek publiczny, historycznie lub terytorialnie związanej z działalnością rybacką”
”Zakup oświetlenia LED RGB wraz z urządzeniami do podświetlania architektury oraz przyrody” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, objętego Programem Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”

Polityka prywatności   © 2004-2023 Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach

Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski