Jesteś naszym 4792741 gościem

Aktualności:

Podsumowanie Spotkań Artystycznych Seniorów 2023  2023-09-25

XXI Spotkania Artystyczne Seniorów w Międzyzdrojach


W dniach 22-24 września w Międzyzdrojach odbyły się XXI Spotkania Artystyczne Seniorów. Wydarzenie było objęte patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego i Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Spotkania Artystyczne Seniorów odbyły się w Międzyzdrojach po raz pierwszy pod nazwą „Barwy Jesieni” w 2003 roku. Z okazji XX jubileuszu Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek wręczył podziękowania dla założycieli i współorganizatorów spotkań. Podziękowania otrzymali: Artur Duszyński, Iwona Agacińska, Piotr Czajkowski, Jan Magda, Krystyna Bakun, Andrzej i Czesława Tomczak, Ireneusz Lewicki, Andrzej Mleczko, Marianna Kargul, Bożena Stankiewicz, Marta Paszkowiak, Halina Olejniczak, Jadwiga Bober, Piotr Piętka.

Do naszego miasta przyjechało ponad 500 uczestników z 8 województw: Dolnośląskiego, Śląskiego, Kujawsko -Pomorskiego, Lubelskiego, Lubuskiego, Łódzkiego, Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego.
Najliczniej zespoły przyjeżdżają do nas z Województwa Dolnośląskiego, prezentując wspaniałe tradycje tego regionu. Łącznie w przeglądzie wzięło udział 40 zespołów, były to zespoły taneczne, śpiewacze i folklorystyczne. Pięknym korowodem zespoły przeszły ulicami miasta, prezentując wspaniałe stroje ludowe -wzrok szczególnie cieszyły te ręcznie wykonane hafty, falbanki i najbardziej urzekające stroje dla dzieci: wykonane na specjalne zamówienie buciki. Udział dzieci jest zawsze bardzo ciepło odbierany przez publiczność, a jest szczególnie ważny dla kontynuacji tradycji ludowych. Zespoły licznie występowały na promenadzie, ich koncerty spotkały się z tak wspaniałym przyjęciem publiczności, że wielokrotnie bisowały, ponieważ widzowie prosili wciąż o więcej. To wspaniała nagroda za ich wysiłek - zespoły wiele godzin spędziły na przygotowaniu do występów, poczynając od szycia strojów po pracę nad repertuarem.

Tradycyjnym punktem programu spotkań jest polonez przed molo, piękny taniec prezentuje polskie tradycje ludowe i jest wielką atrakcją dla widzów.

Po przeglądach konkursowych zespoły wspólnie bawili się na biesiadzie, oprawę muzyczną zapewnił Madej Band, a gwiazdą wieczoru był Michał Milowicz.

Spotkania Seniorów, jak co roku, odbywają się w formie konkursu. Komisja jurorów w składzie:

– Brygida Borecka,
– Irina Lebedinskaya,
– Ewa Tomala

po wysłuchaniu 40 prezentacji artystycznych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Wyróżnienie
Zespół instrumentalno - wokalny "BRYZA"
Zespół wokalny "Niezapominajki" z Dminina
Zespół Śpiewaczy Ludowych "MACIEJE" z Ostroszowic
Zespół Macierzanka z Gościmia
"Trzy Dęby" Zespół Ludowy

III miejsce
Formacja Artystyczna Sześciopak
Zespół Ludowy Leszczynianki

II miejsce
Zespół Ludowy "Gniewkowianie"
Zespół śpiewaczy "Złotniczanki"

I miejsce
Zespół Ludowy "BOROWIANKI" z Przedborowej
Zespół Taneczny "STYL" Złocienieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Grażyny Michałowskiej – Jurskiej

Grand-Prix
Amatorski Zespół Artystyczny Drzewiczanie
Zespół śpiewaczy "Nasza Łężyca"Poziom zespołów w tym roku był bardzo wysoki, artyści prezentowali wspaniałe widowiska artystyczne, obrzędy, tańce i pieśni.

Jury dziękuje organizatorom za sprawne przeprowadzenie przeglądu, a instruktorom za przygotowanie zespołów.

Organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom udanych prezentacji i życzą kolejnych sukcesów artystycznych.

Sponsorem nagród finansowych jest forma Skarb Morza.

Fundacja Benefis z Wolina ufundowała dla laureatów certyfikaty zniżkowe na uczestnictwo w konkursie artystycznym Star Bridge The Islands Worldwide na kwotę 1500 zł.

Międzynarodowy Dom Kultury składa serdeczne podziękowania instytucjom i placówkom naszego miasta za okazaną pomoc przy organizacji:

Rodzinne Ogrody Działkowe „Bursztyn”
Komisariat Policji
Straż Miejska
Ochotnicza Straż Pożarna Lubin
Straż Pożarna Międzyzdroje
Zakład Ochrony Środowiska

Galeria zdjęć wszystkich zespołów, mapa województw - na stronie internetowej www.sas.mdkmiedzyzdroje.com

>

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: ”Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. ”Stworzenie warunków oświetleniowych we foyer Międzynarodowego Domu Kultury oraz organizacja wystawy lokalnego artysty w celu promocji obszaru LSR” mająca na celu: ”Zakup, instalacja oraz montaż profesjonalnego oświetlenia, a także organizacja wystawy lokalnego artysty Bronisława Pietkiewicza ma na celu wyeksponowanie walorów dziedzictwa kulturowego obszaru LSR w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania” Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


”Monitoring w MDK w Międzyzdrojach” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”, w ramach celu ”Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego” obejmujęcej ”Tworzenie, rozwój oraz wyposażenie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, przeznaczonej na użytek publiczny, historycznie lub terytorialnie związanej z działalnością rybacką”
”Zakup oświetlenia LED RGB wraz z urządzeniami do podświetlania architektury oraz przyrody” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, objętego Programem Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”

Polityka prywatności   © 2004-2023 Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach

Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski