Jesteś naszym 4376019 gościem

Aktualności:

Podsumowanie Międzyzdrojskiej Majówki 2022  2022-05-06Długi weekend majowy to czas, na który czekają wszyscy, by spędzić go w Międzyzdrojach. Dni wolne w maju sprawiły, że możemy odpocząć i zrelaksować się nad morzem, a ładna pogoda często sprzyjała spacerom po gminie, czy spotkaniom ze znajomymi na mieście. Każdy z nas miał inne plany na majówkę. A kto chciał, mógł w tym roku spędził ją rekreacyjnie i kulturalnie.
30 kwietnia 2022r. rozpoczęliśmy długi weekend majowy od spektaklu komediowym „A mi to rybka!” w wykonaniu Teatru Capitol z Warszawy. Było to przedstawienie o Małżeństwie z wieloletnim stażem, w którym rutyna wypełniała codzienne życie, postanawiło zakupić sobie przyjaciela. Życzeniem żony Christine był co prawda rasowy york, jednak małżonek Jaques wybrał w sklepie zoologicznym mniej absorbujące zwierzę, a mianowicie… rybkę. Dwa dni później w dzień Flagi RP odbył się spektakl z cyklu „Seks nocy letniej. Czarowna noc” Teatru Kameralnego w Szczecinie. Była to historia o dwóch panach w delegacji w średnim wieku po tzw. pierwszej przecenie wynajmujący jeden pokój w hotelu. Ten fakt stworzył okazję do zabawnych sytuacji. Osią poetyckich sytuacji w jakiej się Panowie znajdowali była dziewczyna pojawiająca się znikąd i odchodząca w nieznane.
A wieczorami w międzyzdrojskim amfiteatrze było koncertowo. W pierwszy dzień dla publiczności zagrał Baranovski-30-letni wokalista, muzyk, producent i songwriter Wojtek Baranowski. Zdobywca złotych płyt dla singli "Dym" i "Zbiór", platynowej dla "Luźno" i podwójnie platynowe dla "Czułego miejsca". Następnie gośćmi majówki był zespół Poparzeni Kawą Trzy. Odniósł spektakularny sukces na "Festiwalu Top Trendy 2011" w Sopocie, gdzie zdobył Nagrodę Dziennikarzy, a miesiąc później zwyciężył na ogólnopolskim festiwalu "Przebojem na antenę". Od tamtej chwili "Poparzeni Kawą Trzy" goszczą na największych polskich scenach festiwalowych w Polsce i za granicą.
W kolejnym dniu majówki na amfiteatrze supportował młody raperski zespół 5G Zakon. To ekipa siedmiu nastolatków pochodzących w większości z Międzyzdrojów i ze Szczecina, którzy mają ogromną zajawkę i talent do rapu. 26 marca 2022, równo rok od wydania pierwszej rapowej nuty na Spotify zagrali swój pierwszy koncert, który umożliwił im pojawienie się na scenie i zagranie przed publicznością na Hip-Hop Festiwalu w Szczecinie. Potem wystąpił na scenie Smolasty – polski raper, wokalista z dużą charyzmą, którego twórczość jest elektryzującym połączeniem R’N’B, rapu, popu i muzyki klubowej. Jego koncert był dużą atrakcją dla młodego pokolenia.
Warto podkreślić, że dla posiadaczy Międzyzdrojskiej Karty Mieszkańca bilety na wszystkie spektakle i koncerty Międzyzdrojskiej Majówki były bezpłatne.
W drugi dzień majówki 1 maja 2022r. W godzinach porannych na Sali Teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury rozegrano III Mistrzostwa Szachowe o Puchar Burmistrza Międzyzdrojów. Do udziału zgłosiło 45 zawodników z różnych części kraju i nawet z zagranicy. Do końca turnieju wytrwało 39 zawodników rozgrywając systemem szwajcarskim po 9 partii.
Nagrody w poszczególnych kategoriach zdobyli:
I miejsce – arcymistrz /GM/ Igor Janik UKS Hetman Elbląg
II miejsce – arcymistrzyni /WGM/ Julia Antolak GKS Solny Grzybowo
III miejsce – mistrz FIDE/FM/- Filip Łuczak KSz Hetman Koszalin
Najlepszy zawodnik gminy Międzyzdroje – Mieczysław Dorosz
Najlepsza szachistka – Olga Plichta Biały Król Wisznia Mała
Najmłodszy zawodnik – Rusłan Nalewajko z Ukrainy
Najstarszy zawodnik – Zygmunt Bazylewicz UKS Szach Wolsztyn
Najlepszy młodzik do lat 8- Lena Osileniec – Dargobądź
Najlepszy junior młodszy do lat 12- Oliwier Markuc MKS Wicher Zbąszyń
Najlepszy junior starszy do 18 lat - Filip Łuczak KSz Hetman Koszalin
Najlepszy senior powyżej 65 roku życia - Tadeusz Kucharski Husaria
Najlepsza 3 - osobowa rodzina - Olga, Krzysztof i Kamil Plichtowie
Sponsorami nagród turnieju szachowego były firmy Intersystem oraz Candy Shop.
2 maja 2022r. w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej promenada w Międzyzdrojach zapełniła się biało-czerwonymi chorągiewkami. Tradycyjnie, jak co roku zuchy i harcerze z X Szczepu „Gniazdo” ZHP w godzinach porannych przeprowadzili Harcerski Happening "Biało - Czerwona" na którym mieszkańcom oraz gościom Gminy Międzyzdroje wręczano balony oraz chorągiewki biało-czerwone. Po raz kolejny odbył „Bieg po Kulturę”. W tym roku odbyła się V edycja tego sportowo-kulturalnego wydarzenia. W imprezie wzięło udział ok. 30 uczestników. Najszybszą i pierwszą na mecie wśród kobiet była Sylwia Warchoł , najszybszym mężczyzną Marcin Fudali, a zaraz za nimi jako trzeci Piotr Kwiecień, najstarszym uczestnikiem Wojciech Mickiewicz, a najmłodszymi uczestnikami Lena Potomska i Jakub Bogusz. Uwieńczeniem biegu był koncert zespołu „Madej Band” w międzyzdrojskim Amfiteatrze.
Punktualnie o godzinie 13:30 na Alei Gwiazd odbyły się uroczystości Dnia Flagi RP, których organizatorem był Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Na uroczystościach żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina wciągnęli flagę RP na maszt, orkiestra 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia odegrała muzykę paradną oraz wykonali pokaz musztry, a także został nadany Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Panu Leszkowi Rodzewiczowi - inicjatorowi świętowania Dnia Flagi RP w Polsce. A pod koniec zuchy i harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP mieliśmy zaszczyt rozciągnąć po całej długości Alei Gwiazd 100 metrową flagę biało-czerwoną.
W ostatni dzień majówki, czyli 3 maja 2022r. odbył się I Maraton Zumba Fitness, którego organizatorem byli Gmina Międzyzdroje wraz międzyzdrojską instruktorką fitness Alicją Taratajcio. Przy pięknej, słonecznej pogodzie przez dwie godziny na placu amfiteatru ćwiczyło aż 70 uczestniczek z różnych stron Polski.
Serdecznie podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację oraz pomoc w Międzyzdrojską Majówkę 2022, a w szczególności Zakładowi Ochrony Środowiska, Golden Tulip Międzyzdroje Residence, Vienna House Amber Baltic, Policji, Straży Miejskiej oraz strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych z Międzyzdrojów i Lubinia.
Zapraszamy na kolejną majówkę za rok!
Tomasz Rychłowski
Międzynarodowy Dom Kultury

                 

Relacje z wydarzeń

>

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: ”Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja pn. ”Stworzenie warunków oświetleniowych we foyer Międzynarodowego Domu Kultury oraz organizacja wystawy lokalnego artysty w celu promocji obszaru LSR” mająca na celu: ”Zakup, instalacja oraz montaż profesjonalnego oświetlenia, a także organizacja wystawy lokalnego artysty Bronisława Pietkiewicza ma na celu wyeksponowanie walorów dziedzictwa kulturowego obszaru LSR w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania” Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


> ”Monitoring w MDK w Międzyzdrojach” w ramach działania ”Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie Operacyjnym ”Rybactwo i Morze”, w ramach celu ”Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego” obejmujęcej ”Tworzenie, rozwój oraz wyposa&zdotenie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, przeznaczonej na u&zdotytek publiczny, historycznie lub terytorialnie związanej z działalnością rybacką”

Polityka prywatności   © 2004-2023 Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach

Projekt i wykonanie: Leszek Kowalski