Aktualności:
Wystawa Farbiarstwa 2017-09-23
Jakie barwy tkanin potrafili uzyskać nasi przodkowie przed setkami lat? Czy podejmując szereg prób, zawsze otrzymywali na materiale taki sam kolor przy użyciu tych samych składników? Jak bardzo różnią się barwy naturalne od dzisiejszych, chemicznych ? Przez ostatni rok na warsztatach archeologii eksperymentalnej poszukiwaliśmy odpowiedzi na te i inne pytania zajmując się farbiarstwem. Wyniki naszych badań rekonstrukcyjnych można obejrzeć w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach w dniach od 22 do 29 września na Wystawie Farbiarstwa.
Farbiarstwo jako rzemiosło znane jest już od tysięcy lat, od kiedy tylko człowiek zaczął tkać materiały i tworzyć z nich ubrania. Wyrobem i barwieniem materiałów zajmowano się przemysłowo już w IV wieku przed naszą erą, ale w mniejszej skali przez wieki tkaniny barwiono w gospodarstwach domowych na własne potrzeby, metodami przekazywanymi z matki na córkę.
Na wystawie zaprezentowaliśmy kolory, które udało nam się uzyskać za pomocą właśnie tych tradycyjnych metod, przy użyciu kwiatów, ziół, drzew i owoców, które można było znaleźć w bliskim otoczeniu naszych domów, ogrodów, czasem w swych poszukiwaniach zapuszczając się na łąki i do lasów. Korzystaliśmy z dostępnych we wczesnym średniowieczu utrwalaczy takich jak ałun, ocet i amoniak. Potrzebną do procesu barwienia wodę braliśmy z bagien, aby miała podobny skład chemiczny do tej stosowanej w dawnych czasach a cały proces farbowania tkaniny przypominał ten sprzed wieków.
Stowarzyszenie Archeozdroje - zapraszamy